Cześć wszystkim!
W dzisiejszym poradniku odpowiemy Ci na pytanie: Jakie cechy przewodnika turystycznego są pożądane?
Wymienimy Ci cechy przewodnika turystycznego, ale też umiejętności interpersonalne, które uważamy za cenne. Poparte jest to naszym doświadczeniem z innymi przewodnikami. Oni jako aktywni i skuteczni, reprezentują konkretny zestaw cech, które pomagają im realizować się i zarabiać w zawodzie przewodnika turystycznego.
>Dowiedz się ile zarabia Przewodnik Turystyczny<
Cenne cechy przewodnika turystycznego to:
● Otwartość, towarzyskość i komunikatywność.
W końcu zawód przewodnika to przede wszystkim praca z ludźmi. Codziennie ma on styczność z dziesiątkami ludzi, z którymi wchodzi w bezpośrednią interakcję i rozmowę. Są to cechy, bez których przewodnik może nie odnieść spektakularnych efektów. Jednak pamiętaj, że wszystko jest do wyuczenia i zamienienia w nawyk. Więc jeśli naprawdę czujesz, że chcesz być przewodnikiem, to nie zniechęcaj się!
● Uprzejmość i wyrozumiałość.
Przewodnik trafia na różnych ludzi. Czasem są natarczywi, czasem nadgorliwi, czasem rozbijają cały Twój wykład ciągłymi rozmowami między sobą. Musisz być na to przygotowany. Jeśli taka, bądź inna sytuacja ma miejsce, przewodnik musi postawić granicę swojej wyrozumiałości i jak najuprzejmiej zwrócić uwagę swoim podopiecznym.
● Cierpliwość i zrozumienie.
Czasem zdarzają się ludzie, którzy zadają mnóstwo pytań, czasem tacy, którzy potrzebują dużo czasu na obejrzenie jednego zabytku i zrobienie mu zdjęć z każdej możliwej strony. Czasem tacy, którzy ciągle próbują podważyć to, co mówi przewodnik. W każdym z tych przypadków przewodnik musi starać się dogodzić, zrozumieć i dopasować do oczekiwań i potrzeb klienta. Oczywiście w granicach rozsądku i wzajemnego poszanowania, ponieważ to on przewodzi całą wycieczką.
● Elastyczność i dyspozycyjność.
Praca przewodnika nie jest normowana konkretnymi dniami i godzinami pracy, wyznaczonymi sztywnym grafikiem. Często pracuje on też w dni ustawowo wolne od pracy. Można powiedzieć, że to przewodnik jest dla klienta, a nie na odwrót. Niejednokrotnie praca w miastach z dużym ruchem turystycznym, związana jest z rozłąką i koniecznością wyjazdu do tychże aglomeracji. Trzeba być na to gotowym i odpowiednio się nastawić się mentalnie.
● Determinacja i sumienność w samodoskonaleniu się.
W pracy przewodnika, głównie opowiadasz o przeszłości, czyli historii. Historia ma to do siebie, że jest wielowątkowa i złożona, a każde wydarzenie poparte jest konkretnym powodem i ma swoje następstwa. Dodatkowo historia, np. II Wojny Światowej, wciąż jest badana i poszerzana o nowe fakty, czy interpretacje. Dlatego warto być na bieżąco z aktualną wiedzą i ciekawostkami, z racji że zdarzają się turyści bardzo dociekliwi i zasypującymi nie raz bardzo wnikliwymi pytaniami. Zatem wiedza przewodnika, powinna być możliwie jak najbardziej kompletna i rozległa. Zgłębianie jej niesamowicie ułatwia pasja do historii.
● Odporność na stres.
Na przykład: na początku kariery, przewodnik prawdopodobnie będzie zmagał się ze stresem związanym de facto z wystąpieniami publicznymi. W końcu na raz słucha i patrzy na niego kilka lub kilkanaście osób, a czasem nawet 20 i więcej. Rzecz jasna, z czasem do tego przywyka i wielkość grupy już nie wywołuje stresu. Oczywiście zdarza się wiele innych sytuacji stresowych, których nie sposób na raz wymienić.
● Samoorganizacja.
Na pracę przewodnika składa się też potrzeba dobrej organizacji i planowania swojej pracy, ale także umiejętność osadzania jej w czasie.
Podsumowanie
Wiele z tych cech i umiejętności jest możliwych do wypracowania, jednak wymaga to praktyki i samozaparcia. Bądź wyrozumiały nie tylko dla turystów, ale także dla siebie. Początki zawsze są trudne, a doświadczenie i kompetencja przychodzi wraz czasem systematycznej i sumiennej pracy.
Masz pytania? >Skontaktuj się z nami<