Przewodnik Turystyczny – Ile zarabia? Od czego zależą zarobki?

Ile zarabia przewodnik turystyczny?

Witaj! W tym artykule postaramy się jak najprecyzyjniej odpowiedzieć Ci na pytania: Ile zarabia przewodnik turystyczny i od czego zależą zarobki?

 


 

O tym kim jest przewodnik turystyczny i czym się zajmuje, opowiedzieliśmy w poprzednim artykule, dlatego teraz skupimy się tylko na odpowiedziach na pytania zadane w tytule artykułu.
>Dowiedz się kim jest i czym zajmuje się Przewodnik Turystyczny<

 


 

 

Przewodnik turystyczny – Od czego zależą zarobki?

 

W odpowiedzi na to pytanie składa się wiele różnych czynników. Praca przewodnika turystycznego nie jest, bowiem pracą czysto schematyczną.

 

A więc wymieńmy czynniki wpływające na zarobki:

 

-Obszar, po którym oprowadza przewodnik. Jest to bardzo istotny czynnik. Zasada jest jasna – im obszar jest częściej oblegany przez turystów, tym większe stawki godzinowe będą przysługiwać przewodnikom. Ceny w danym regionie najczęściej nie mają dużego rozstrzału u różnych przewodników, a zazwyczaj są niemal identyczne. Zatem zasada konkurencyjności się zaciera,

 

-Doświadczenie przewodnika. Stety lub niestety Twoje wynagrodzenie będzie zależało od tego jak długo i gdzie wcześniej byłeś przewodnikiem, dlatego że Twoje doświadczenie najczęściej przekłada się na większą wiedzę i obeznanie. Zapewne wiesz, że jest to powszechna zasada stosowana na rynku pracy,

 

-Renoma przewodnika. Ten czynnik jest silnie powiązany z powyższym, ponieważ im większe masz doświadczenie, tym więcej turystów ufa Ci i chce byś to Ty ich oprowadzał. Gdy jesteś dobrym przewodnikiem to często po latach pracy, duży procent Twoich klientów jest z polecenia poprzednich turystów. Dlatego prezencja i kompetencja jest bardzo ważna w tym zawodzie,

 

-Unikatowość obszaru zwiedzania. Jeśli Twój obszar, obiekt nie oferuje powszechnego dostępu dla każdego przewodnika, to cena Twojej usługi również będzie rosła,

 

-Wycieczki w języku obcym. Oczywiście jest to kolejnym atutem, jeśli znasz języki obce w takim stopniu, by móc się nimi posługiwać podczas oprowadzania. Gdy jednak dopiero jesteś na etapie wyboru dodatkowego języka, to koniecznie zwróć uwagę na to, z jakich krajów najczęściej są przyjezdni turyści w twoim regionie działania.

 

 

 

 

Ile zarabia przewodnik turystyczny?

 

Znając już czynniki wpływające na wysokość zarobków przewodnika turystycznego, jesteś w stanie sobie uzmysłowić, iż są one bardzo zróżnicowane. Warto dodać, że ogromna większość przewodników, pracuje w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tzw. samozatrudnienie i działa na rzecz agencji turystycznych, które zbierają klientów.

Jak założyć swoją działalność turystyczną, dowiesz się >TUTAJ<

 

Podamy Ci następujące widełki dla przewodnika na samozatrudnieniu, w zależności od jego specjalizacji:

 

-Przewodnik Turystyczny: zakres od 400-500 zł/dzień netto. Ile godzin składa się na jeden dzień pracy? Różnie, w zależności od wymagań Twojego pracodawcy, obszaru i oferty zwiedzania. Może być to 6 godzin, czasem 12 – jest to bardzo ciężkie do uogólnienia,

 

-Przewodnik Miejski: zakres od 100-150 zł/godzina netto. Ponownie ilość godzin pracy będzie zależeć od tych samych czynników, co w powyższym podpunkcie,

 

-Przewodnik Terenowy: zakres od 350-500 zł/ dzień netto. I tak samo jak w przypadku przewodnika turystycznego, godziny pracy będą zdeterminowane tymi samymi kryteriami, co w punktach wymienionych powyżej.

 

 


 

 

Podsumowanie

 

Jak widać praca przewodnicka jest pracą dobrze płatna, ale wymaga ciągłego samodoskonalenia i ambicji, a nieraz dużego nakładu pracy. Nie jest to na pewno praca dla osób, które liczą na to, że jako przewodnicy będą się obijać. Niemniej jednak, jest to praca dynamiczna, pozwalająca na poznanie masy świetnych ludzi, dająca dużo satysfakcji i pozytywnej energii.

 

Zatem poznałeś/aś już kim jest i jak wygląda praca przewodnika turystycznego. Po przeczytaniu go sam możesz ocenić czy ta praca jest dla Ciebie.

Jeśli jednak ta dawka informacji jest dla Ciebie niewystarczająca to zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów lub kontaktu z nami.

 

 

Kontakt do nas: e-mail/telefon

 

 

 

 

Życzymy samych sukcesów!

Pozdrawiamy.

 

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Przewodnikiem Turystycznym

Cena kursu: 1399 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 999 Euros

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: