Transport okrętu ORP ,,Sokół” zakończony powodzeniem

ORP ,,Sokół", kurs na przewodnika turystycznego

W poprzednim artykule zapowiadaliśmy transport okrętu podwodnego ORP ,,Sokół” do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Dziś donosimy, iż okręt pomyślnie dotarł na swoje miejsce docelowe.

Przewodnicy turystyczni, oprowadzając turystów po bulwarze Nadmorskim, będą mieli kolejny majestatyczny eksponat do pokazania. Mowa tutaj o kolosalnym okręcie ORP ,,Sokół”, który już dumnie prezentuje się przy jednej z głównych Gdyńskich plaż. Okręt mierzy prawie 47,5 metra długości, a waży aż 370 ton!

 

 

Droga jaką przebył ORP ,,Sokół”

 

ORP ,,Sokół"

źródło: www.pap.pl

 

W piątek, 17 listopada, okręt „Sokół” zaczął być transportowany do swojego nowego domu. Opuszczał PGZ Stocznię Wojenną po przeprowadzeniu prac zabezpieczających i adaptacyjnych. Do przewozu wykorzystano specjalny ponton TRD-Voyager, który drogą wodną dotarł do nabrzeża Pomorskiego. We wtorek, 21 listopada, statek został przeniesiony z pontonu na stały ląd. Natomiast w środę, 22 listopada, odpowiednio zaprogramowano zestaw transportowy i przygotowano trasę przejazdu.

 

Łódź podwodna „Sokół” został przewieziony, mając dziób zwrócony do przodu. Najpierw przejechał krótką odległość w linii prostej w kierunku mariny, a następnie skręcił w prawo, wzdłuż alei Jana Pawła II. Kolejny odcinek trasy, przez aleję Topolową, odbył się z wykorzystaniem napędu śrubowego, poruszając się do przodu. W ten sposób statek dotarł do swojego przeznaczenia. Ostatnim etapem było umieszczenie jednostki w specjalnie przygotowanej niecce ekspozycyjnej przy bulwarze Nadmorskim.

 

Operacja zakończona powodzeniem

Przeprowadzona operacja, jakiej jeszcze nie było, na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Gdyni. Całość przedsięwzięcia przebiegła bez zakłóceń i statek „Sokół” już stoi na swoim przewidzianym miejscu, co napawa nas wielką radością. Będzie to atrakcyjna nowość na wystawie Muzeum Marynarki Wojennej.

 

Dzieje Marynarki Wojennej ściśle wiążą się z historią Gdyni, a dzisiejsze wydarzenie stanowi kolejną wspaniałą kartę w jej historii. „Sokół” z pewnością stanie się jedną z największych atrakcji muzeum, a świetne położenie przyciągnie nie tylko miejscowych, lecz także turystów z całego świata. Przewiduje się, że po wyposażeniu i ostatecznym przygotowaniu jednostka będzie dostępna dla zwiedzających w przyszłym sezonie letnim.

 

Historia okrętu pokrótce

Okręt podwodny ORP „Sokół” jest jednostką typu Kobben, która została wybudowana przez niemiecką stocznię Nordseewerke dla norweskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Miał on swoje uroczyste zwodzenie 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce, okręt ten został przekazany polskim siłom zbrojnym. Dnia 4 czerwca 2002 roku na pokładzie okrętu podniesiono biało-czerwoną flagę, gdy został on oficjalnie wcielony do polskiej floty marynarki wojennej

 

 


Sprawdź także: kurs na przewodnika turystycznego

 

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Przewodnikiem Turystycznym

Cena kursu: 1399 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 999 Euros

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: