Smocze figurki w Krakowie wypełniają przestrzeń miejską

Smocze figurki w Krakowie, przewodnik turystyczny kurs, kurs na przewodnika turystycznego

Pojawiają się pierwsze smocze figurki w Krakowie. Już teraz można je szukać w przestrzeni miasta.

Podobnie jak we Wrocławiu z ich popularnymi krasnalami, powstają i pojawiają się pierwsze smocze figurki w Krakowie. Smok, którego miłość do Krakowa jest legendarna, cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Dlatego też, w ramach dwóch edycji budżetu obywatelskiego, mieszkańcy zgłosili projekty mające na celu umożliwienie obecności smoków również w innych częściach miasta, a nie tylko pod Wawelem.

 

Autorzy figurek

Projekt umieszczenia smoczych figurek w przestrzeni miasta został zaproponowany przez Witolda Górnego, Annę Jakubiak i Mariusza Meusa. Realizację rzeźb współodpowiedzialny był Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Opracowanie projektów smoków powierzono Andrzejowi Mleczce i Edwardowi Lutczynowi, którzy współpracowali z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Natomiast autorami smoków są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek. Za montaż rzeźb odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Miasta Krakowa, natomiast Wydział ds. Turystyki zachęca mieszkańców i gości do spacerów po smoczym szlaku. Pierwszych siedem figur smoków zostało zamontowanych 22 listopada i jest dostępnych do zwiedzania zarówno dla krakowian, jak i turystów.

 

W rezultacie powstaje unikalny smoczy szlak, który stanowi doskonały tematyczny punkt zainteresowania podczas wycieczek z przewodnikiem po mieście. Może to również stanowić atrakcyjne urozmaicenie podczas ogólnego zwiedzania Krakowa.

 

Smocze figurki w Krakowie

 

figurki smoków w Krakowie, kurs na przewodnika turystycznego

źródło: www.lifeinkrakow.pl

 

W rejonie Szkoły Podstawowej nr 29, przy alei Dembowskiego, można spotkać Smoka Geodetę. Ponadto, w różnych miejscach miasta znajdują się także inne rzeźby smoków. Smoka Turystę można zobaczyć przy parku Bednarskiego, Smoka Malarza znajdziemy na placu Axentowicza, zaś obok parku Krakowskiego stoi Smok z mapą. W parku Jordana znajduje się rzeźba smoka z latawcem, natomiast przy kinie Kijów możemy spotkać Smoka Filmowca. Na placu Na Groblach można zobaczyć Smoka Wodnego.

 

Lokalizacje, w których umieszczone są te rzeźby, zostały wybrane tak, aby smoki doskonale wpisywały się w krajobraz miasta, jednocześnie szanując kulturowy charakter Krakowa.

 

Krakowskie smoki nie pozwalają sobie na zasypywanie ogniem i nie stanowią zagrożenia, ale nawiązują do miejsc, w których się znajdują. Mieszkańcy i goście miasta z łatwością rozpoznają te odniesienia. Każda figura smoka będzie miała informacje dotyczące atrybutów smoka, które wiążą się z historią i tradycją danego miejsca. Te informacje będą dostępne na tabliczkach z kodami QR oraz na miejskiej stronie internetowej.

 

Plany na zaimplementowanie kolejnych smoków

W nadchodzącym roku, w ramach projektu budżetu obywatelskiego, miasto planuje umieścić 10 nowych figurek smoków w przestrzeni miejskiej. Rzeźby zostaną rozmieszczone na różnych lokalizacjach, takich jak Skwer Zbigniewa Brzezińskiego, gdzie pojawi się Smok Sportowiec, oraz w pobliżu ulicy Kopernika i kościoła św. Mikołaja, gdzie zostanie umieszczony Smok z Metrem. Smok z Literą K będzie znajdować się na skwerze przy ulicach Krakowskiej i Rybaki, a Smok Żołnierz CK będzie stojący przy Rondzie Mogilskim, w pobliżu Bastionu V Lubicz – Twierdzy Kraków. Inne figury obejmują Smoka Lekarza przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ. Smoka Astronoma przed Ogrodem Botanicznym, a Smoka Lajkonika na skwerze Konika Zwierzynieckiego. Smoka „Emausowego” przy ulicy Kościuszki, Smoka Fotografa przy ulicy Rakowickiej 22A oraz Smoka Romantyka przy kładce o. Bernatka.

 

Koszty związane z przygotowaniem i instalacją już rozmieszczonych figurek w przestrzeni miejskiej sięgnęły 298 tysięcy złotych. Natomiast koszt przygotowania dziesięciu kolejnych rzeźb, które zostaną zainstalowane w przyszłym roku, wynosić będzie 334 tysiące złotych. Dokumentacja projektowa, wykonanie granitowych postumentów oraz montaż siedmiu smoków wymagały około 155 tysięcy złotych.

 

 


Sprawdź także: kurs na przewodnika turystycznego

 

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Przewodnikiem Turystycznym

Cena kursu: 1399 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 999 Euros

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: