Przyszły transport i ekspozycja ORP ,,Sokół”.

ORP ,,Sokół", Przewodnicy turystyczni w Gdyni

Zabytki w Gdyni są bardzo rozmaite, wiele z nich związanych jest z marynarką wojenną. Do grona zabytków w Muzeum Marynarki Wojennej wkrótce dołączy także okręt podwodny ORP ,,Sokół”. Przewodnicy turystyczni w Gdyni na pewno ochoczo będą prezentować ten zabytek.

W czasie 16 lat służby w Polskiej Marynarce Wojennej, ORP „Sokół” przepłynął niemal 26 tysięcy mil morskich podczas różnorodnych ćwiczeń i operacji. W czerwcu 2018 roku okręt podwodny zakończył swoją służbę, aby otrzymać drugie życie jako obiekt muzealny w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wkrótce rozpocznie się operacja transportu okrętu, aby spełnił swoją nową rolę.  Przewodnicy turystyczni w Gdyni maja szeroką gamę zabytków wojskowych, po których mogą oprowadzać turystów, jednak ORP ,,Sokół” będzie jednym z najbardziej wyjątkowych.

 

 

Historia okrętu ORP ,,Sokół” 

ORP „Sokół” to okręt podwodny typu Kobben, który został zbudowany przez niemiecką stocznię Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. Zwodowany został 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce, jednostka ta została przekazana polskim siłom zbrojnym. Dnia 4 czerwca 2002 roku na okręcie podniesiona została biało-czerwona bandera, oznaczającą włączenie go do polskiego floty.

 

ORP „Sokół” był trzecim okrętem o tej nazwie w historii polskiej Marynarki Wojennej i odziedziczył prestiżowe tradycje jednego z najbardziej znanych okrętów podwodnych II wojny światowej. Jego główne zadania obejmowały obronę, ochronę oraz patrolowanie polskiego wybrzeża. W ciągu 16 lat swej służby dla naszego kraju, okręt ten brał udział w licznych międzynarodowych ćwiczeniach, takich jak Baltops, Passex, Danex czy Steadfast Jazz, a także w manewrach Sił Odpowiedzi NATO.

 

W lipcu 2020 roku Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przejęło ORP „Sokół”, a od tego czasu prowadzone były prace czyszczenia i konserwacji w PGZ Stoczni Wojennej. Jeśli pogoda na to pozwoli, transport łodzi podwodnej rozpocznie się już 17 listopada.

 

 

Transport ORP ,,Sokół”

Transport tak imponującego okrętu jest ogromnym przedsięwzięciem, które wymaga specjalnej organizacji ruchu, wprowadzając zmiany dla kierowców, rowerzystów i pieszych.

 

17 listopada ORP „Sokół” wyruszy z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni na specjalnym pontonie, którym zostanie przetransportowany drogą wodną najpierw do nabrzeża technicznego w gdyńskim porcie.

 

19 lub 20 listopada „Sokół” dotrze do nabrzeża Pomorskiego w basenie Prezydenta, gdzie cumuje ORP „Błyskawica” (16 listopada niszczyciel zostanie wyholowany do Portu Wojennego w Oksywiu na czas operacji). W tym miejscu okręt zostanie przeniesiony na wieloosiowe platformy transportowe.

 

Po przygotowaniu trasy lądowej, „Sokół” ruszy w kierunku Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (prawdopodobnie 22 listopada). Obecnie trwają prace przygotowawcze na terenie MMW, wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego, gdzie powstaje specjalna betonowa niecka, w której okręt będzie eksponowany. Według informacji podawanych przez MMW, osadzenie okrętu w tej niecce prawdopodobnie nastąpi 24 listopada.

 

Plenerowa ekspozycja okrętu podwodnego ORP „Sokół” będzie upamiętniać tysiące polskich marynarzy, którzy pełnili tę elitarną służbę. Okręt będzie nie tylko opowiadał swoją historię, ale również będzie przedstawiał dokonania innych polskich okrętów podwodnych i ich załóg.

 

 

Przewodnicy turystyczni w Gdyni mają wiele zabytków wojskowych do zaprezentowania

W Gdyni można znaleźć wiele interesujących zabytków wojskowych, które przywołują historię miasta i regionu. Jednym z nich jest wzniesione w latach 30. XX wieku bunkier artyleryjski „Bolko”, znajdujący się na klifie przy plaży. Jest to jedno z nielicznych zachowanych tego typu budowli w Polsce, stanowiące świadectwo istotnej roli Gdyni jako portu w czasach przedwojennych.

 

Innym zabytkiem wojskowym wartym odwiedzenia jest PGE Zamek, który pierwotnie był siedzibą dowództwa Morskiego Dywizjonu Artylerii Fortecznej. Obecnie jest to muzeum, prezentujące historię fortyfikacji na Wybrzeżu oraz eksponaty związane z marynarką wojenną.

 

Niezwykłym miejscem jest również Skansen Artyleryjski na Oksywiu, gdzie można zobaczyć wiele zabytkowych dział i armat. Skansen ten powstał na terenie byłej artyleryjskiej placówki wyspy Ostrów. Oprócz eksponatów, można tu znaleźć dobrze zachowane schrony i fortyfikacje.

 

W centrum Gdyni znajduje się także Pomnik Marynarki Wojennej, upamiętniający żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Jest to pamiątka bohaterstwa polskich marynarzy, którzy brali udział w bitwie o Atlantyk i innych operacjach morskich.

 

Warto również wspomnieć o Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Pomnik ten hołduje pamięci wszystkich żołnierzy, którzy zginęli w obronie ojczyzny.

 

 

Sprawdź nasz kurs przewodnika turystycznego

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Przewodnikiem Turystycznym

Cena kursu: 1399 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 999 Euros

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: