Przewodnik Turystyczny – Kim jest? Czym się zajmuje? Kto może nim zostać?

Kim jest przewodnik turystyczny?

Interesuje Cię branża turystyczna i zawsze zastanawiałeś się jak zostać przewodnikiem wycieczek? Kochasz opowiadać o swoich ulubionych miejscach, a Twoim marzeniem jest dzielenie się wiedzą z innymi? Być może nieraz słyszałeś określenie przewodnika turystycznego i zastanawiałeś kim taka osoba jest i na czym polega jej profesja.

 

 

Kim jest przewodnik turystyczny?

Przewodnik turystyczny to osoba, która zawodowo zajmuje się oprowadzaniem turystów po wszelakich obiektach takich jak: muzea, obiekty kulturalne, miasta, tereny związane z naturą itp. Podczas wycieczek z turystami sprawuje nad nimi opiekę oraz opowiada szczegółowo o zwiedzanym obiekcie lub regionie. Przewodnik turystyczny to osoba o ogromnej wiedzy na temat danego miejsca, która wie doskonale jak przekazać ją w interesujący i łatwy do zrozumienia sposób

 

 

Czym dokładnie zajmuje się przewodnik turystyczny?

Do obowiązków przewodnika będzie należało kilka kluczowych zadań, które obligatoryjnie będzie musiał wypełniać:

  • -Odpowiedni dobór i planowanie trasy.

Bardzo istotnym aspektem w Twojej pracy jako przewodnik będzie układanie i szczegółowe planowanie zwiedzanych przez Twoich podopiecznych tras. Dobrze, w miarę możliwości, by obiekty na trasie były w kolejności od obiektywnie przeciętnie do najbardziej atrakcyjnych i ciekawych. Taka gradacyjna kolejność pozwoli turyście stopniowo doświadczać coraz to intensywniejszych emocji i wrażeń.

Oczywiście dobór trasy powinien być dostosowany do średniej wieku turystów oraz dobrze, gdyby po drodze były zaplanowane jakieś postoje na przerwy dla odetchnięcia, jeśli trasa jest długa i wymagająca,

 

  • -Kompleksowe przedstawianie informacji na temat danego miejsca

Jak łatwo się domyślić najważniejszą kwestia twojej pracy będzie opowiadanie turystom o obiektach na zwiedzanej trasie. Do tego konieczna Ci będzie duża dawka konkretnej, rzetelnej i merytorycznej wiedzy. Wykute ,,na blachę” regułki i historie mogą okazać się zawodne, gdyż kreatywność turystów w zadawaniu pytań bywa naprawdę imponująca. Gdy brakuje ci tej wiedzy to turyści to zauważają i mogą źle ocenić twoje przygotowanie,

 

  • -Dbanie o komfort i bezpieczeństwo

Kolejną istotą pracy jako przewodnik turystyczny będzie, w jakimś stopniu, bycie odpowiedzialnym za turystów i sprawowanie nad nimi opieki – szczególnie na trudnych i wymagających trasach. Dobrze, gdybyś również miał przygotowaną alternatywną trasę zwiedzania na wypadek niekorzystnej lub nagłej zmiany warunków pogodowych. Warto także poinformować turystów przed rozpoczęciem zwiedzania, co warto ze sobą zabrać czy ubrać.

 

 

Kto może zostać przewodnikiem turystycznym?

Aby wykonywać zawód przewodnika miejskiego, trzeba spełniać wymagania. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o kwestie prawne i kwalifikacyjne, ale także o predyspozycje. Wszak wiele osób może podjąć się tego zawodu, ale jednak nie każdy się do tego nadaje. Przewodnik turystyczny to specyficzna praca, do której potrzebna jest osoba o określonym charakterze. Wymagania prawne dla osoby chcącej zostać przewodnikiem wyglądają następująco:

-Ukończone 18 lat

-Musi mieć przynajmniej wykształcenie średnie (świadectwo maturalne nie jest wymagane, aczkolwiek stanowi jakiś atut),

-Osoba taka nie może

Jak widać, jeśli chodzi o kwestię prawną, to nie ma tu zbyt dużo wymagań. Tak naprawdę specjalne uprawnienia do pracy przewodnika nie są konieczne – chyba, że mówimy o osobie oprowadzającej turystów po górach. Wtedy sytuacja wygląda nieco inaczej. W przypadku przewodnika turystycznego górskiego licencja jest konieczna. Musi on skończyć kurs, a następnie zdać egzamin, aby móc pracować w zawodzie.

 

Praca jako przewodnik turystyczny to przede wszystkim stały kontakt z ludźmi. W takim przypadku wymagania dotyczące predyspozycji i osobowości przewodnika prezentują się następująco:

  • -Łatwość w kontaktach z ludźmi

Dobrze, by było gdybyś lubił spędzać czas wsród ludzi, konwersować z nimi i nawiązywać relacje. Przewodnik, który jest towarzyski i pozytywnie nastawiony do turystów i swojej pracy jest po prostu lepiej postrzegany. Warto mieć przygotowane jakieś anegdoty czy żarty. Oczywiście podczas oprowadzania po miejscach, które nie wymagają powagi i szacunku, bo przecież nie zaczniesz opowiadać żartów w Auschwitz-Birkenau.

 

  • -Cierpliwość i wyrozumiałość

Musisz być przede wszystkim cierpliwy i wyrozumiały dla turystów. Mogą oni zadawać oczywiste i banalne dla Ciebie pytania, a Ty powinieneś z takim samym zapałem na nie odpowiadać jak na te najbardziej dociekliwe.

 

  • -Komunikatywność

Bardzo atrakcyjną cechą u przewodnika jest gadatliwość i łatwość w opowiadaniu historii w barwny, interesujący i czasem intrygujący sposób. Takiego przewodnika turyści na pewno będą dobrze wspominać, a nawet i może polecać swoim znajomym czy bliskim.

 

  • -Umiejętności survivalowe

Jeśli oprowadzasz w terenie to warto mieć jakiekolwiek umiejętności survivalowe. Nie chodzi tutaj o to byś upodabniał się do Beara Gryllsa, a o to byś potrafił np. nastrugać kije do pieczenia kiełbasek na ognisku. Ot co błahostka, ale dobrze, gdyby przy turystach nie sprawiło Ci to problemu.

 

  • -Odpowiedzialność

I oczywiście ważne byś był osobą odpowiedzialną i umiejąca przewidywać zagrożenia czy niebezpieczeństwa. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, by wycieczka odbyłą sie bezpiecznie.

 

 

 

Jak zostać przewodnikiem miejskim?

Bardzo często poruszaną kwestią przy wyborze tego zawodu jest licencja na przewodnika turystycznego. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jest ona wymagana tylko w przypadku osób wykonujących zawód w górach. Od 2014 po polskich miastach może oprowadzać zarówno licencjonowany przewodnik miejski, jak i taki, który nie zdawał egzaminu państwowego. Pomimo braku wymogu, warto jednak zastanowić się nad podniesieniem swoich kwalifikacji. Kurs na przewodnika turystycznego przygotuje na zadania, które mogą się okazać trudne dla osób nieposiadających odpowiedniej edukacji z zakresu turystyki. To także bardzo przydatne wprowadzenie w branż, które ułatwia znalezienie zatrudnienia. Z doświadczenia wiemy, że pracodawcy patrzą znacznie przychylniejszych okiem na osoby wykwalifikowane i posiadające uprawnienia. Dodatkowym atutem jest, jeśli osoba ubiegająca się o prace jako przewodnik w konkretnym mieście, odznacza się ponadprzeciętna wiedza i obeznaniem.

 

Zatem poznałeś/aś już kim jest i jak wygląda praca przewodnika turystycznego. Po przeczytaniu go sam możesz ocenić czy ta praca jest dla Ciebie.

Jeśli jednak ta dawka informacji jest dla Ciebie niewystarczająca to zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów lub kontaktu z nami.

 

Kontakt do nas: e-mail/telefon

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Przewodnikiem Turystycznym

Cena kursu: 1399 zł

*Cena tylko dla polskich obywateli pracujących na terenie Polski
*Price only for Polish citizens working in Poland
*Prezzo solo per i cittadini polacchi che lavorano in Polonia

Price / Pice: 999 Euros

*Price for Poles and foreigners working outside Poland
*Prezzo per polacchi e stranieri che lavorano fuori dalla Polonia

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: